Skip to main content

Bir Figma dosyasının sağlıklı çalışabilmesi için bana göre memory usage %15’in altında olması gerektiğini düşünüyorum. (İstistanalar hariç)

Peki bu memory usage nedir?
Bilgisayarınızın bellek kullanımı, tüm uygulamalarda olduğu gibi Sketch ve Figma’da da önemlidir. Figma, tarayıcı tabanlı bir uygulama olduğu için tarayıcınızın maksimum 2GB RAM kullanmasına izin verir. Sketch’te bu oran daha yüksek olsa da, bellek sınırını aşan her tasarım dosyası, çalışmayı durma noktasına getirir.

Şöyle düşünün, tasarım sistemiyle kurgulanmaya bir ürün/tasarım dosyasını her açtığınızda sistem objelere istek atarak önümüze düşürecek. “Lexend, 16 pt, #000” özellikteki objemizi tanımlamadığımız sürece dosyamızda ne kadar varsa örneğin 1.000 tane diyelim o kadar isitek atarak karşınıza o kadar geç getirecektir. İsterseniz dünyanın en iyi bilgisayarını kullanın hiçbir önemi yok. (Tecrübeyle sabit)

Çözüm basit! Tasarım sistemi kuracaksın!
Gestalt düşünme yapısını benimseyerek projenizi parçalara ayırarak yükünüzü hafifletebilirsiniz. Ekonomistlerin dediği gibi, “yumurtaları aynı sepete koymayın”.

Kütüphanelerle oluşturacağız. Bu kütüphanenin kapsamı icon, form elementleri, komplike componentler, layoutlar hatta desteklediği ürün türüne göre dosyalara yani kütüphanelere ayrıştıracağız. Kütüphanelerin kapsamı veya amacı ne olursa olsun tüm Figma dosyalarımızın hızlı çalışmasını benimseyeceğiz.

  • Kullanmadığınız bileşenleri gizli katmanlarla doldurmayın. Bunun yerine “Instance, Layer, Text” özelliklerini kullanın.
  • Variant setlerinizin çok büyümesine izin vermeyin. Bunun yerine, bu özelliklerden bazılarını değişkenlere aktarın veya bunları ayrı bileşenlere ayırın.
  • Taslak componentlerinizi, materyallerinizin Figma uzayında öylece ortalıkta dolaşmasına izin vermeyin. Bunun yerine branch, sürüm kaydetme, farklı bir dosyada playground oluşturarak oyun alanında çalışın. (Unutmayın Figma dosyanızı her açtığınızda yeni bir sürüm açmış/kaydetmiş olursunuz.
  • Frame, Group objelerinin layer isimlerini uzun tutmayın, TR karakter kullanmaktan kaçının. Daima kısa az ve öz isimlendirmeye çalışın. (Unutma bu yaptıklarını developer kopyalayacak.)
  • PNG, JPG gibi formattaki görüntüleri yüksek boyutta kullanmayın. Zatne istesenizde kullanamazsınız Figma sizin yerinize manipüle edecektir. Yinede dikkat etmekte fayda var. Görsellerinizi öylece dosya içerisinde bırakmakyın. Frame içerisinde kullanın ve dosyalarınıza bu şekilde Insert edin.
  • Layout’larını oluştururken sürekli state’ler çalışmayın. (Zaten bunu yapıyorsan Figma kullanma bence. Hahaha 🙂 ) Figma Dev mode olduğunu ve burada playground olduğunu unutma.
  • İllüstrasyonlar, firma logoları, icon’lar için daima SVG yani vektörel halini kullanın.
  • Sürdürülebilirlik için Figma Community’den eklentiler bulun ve aktif olarak kullanın.
  • Tekrar eden bir element varsa muhakkak bunu component yapın ve component dosyanızdan insert edin. Bunu alışkanlık haline getirin.
  • 1.000+’lerce olan icon kütüphanenizi kesinlikle ama kesinlikle ayrı bir dosyada tutun.

Bu adımlar, Figma dosyalarınızın bellek kullanımını azaltmaya yardımcı olacaktır. Ancak dosyanın boyutu ve karmaşıklığına bağlı olarak etkinliği değişebilir. Dosyanın boyutunu düşük tutmak ve optimize etmeyi alışkanlık haline getirdiğinizde, iş akışınızı daha verimli hale getirecek ve performansınızın arttığını gözlemleyeceksiniz.

Bu yönde karşılaşılan problemlere ilgi duymam sebebiyle eğer başına bir dosya çökme belası gelirse bana yazmaktan çekinme.

Modeminizin ışıkları hiç sönmesin, kalın sağlıcakla!